Yeminli Tercüman – Çevirmen

Profesyonel Yeminli Tercüman hizmetlerinde kaliteden ödün vermeyen Ostim Akademi Yeminli tercümanlık bürosu tüm dillerde hizmet vermektedir. Her dilden farklı alanlarda çevirmenlerimizle çalışıyoruz. Çalışma ekibimiz farklı farklı alanlarda uzmanlaşmış yazılı ve sözlü profesyonellerden oluşmaktadır.

yeminli tercüman

Yeminli Tercüman Nasıl Olunur?

Bir dili çok iyi konuşabilmek çok iyi bir yeminli tercüman olabilmek için bütün şartların yerine getirilmiş olması anlamına gelmemektedir. Örneğin Türkiye de sokakta konuşan hemen herkes çok iyi Türkçe konuşuyor diyebiliriz. Ancak bu kişilerin çok azına ortalama bir Türkçe makale yazdıramazsınız. Bunun için ayrıca bir eğitim sürecinden geçmiş olmaları gerekir. Aynı şekilde bir kişi çok iyi derecede İngilizce konuşuyor olabilir ama aynı derecede çeviri yapamaz. Çünkü iyi bir tercüman her iki dile de çok iyi seviyede hâkim olmalıdır. Bazen bu bile yeterli olmayabilir. Çünkü tıbbi, hukuki, teknik ve benzeri özel jargona sahip alanlar için özel olarak uzmanlaşmak gerekiyor. Ayrıca yeminli tercüman olabilmek için resmi şartların da yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu iki şekilde mümkün olmaktadır; adli yeminli ve noter yeminli tercüman.

Noter Yeminli Tercüman Nedir?

Noterliklerde belgelerin çevirisi veya bir yazı biçiminden başka bir yazı biçimine dönüştürülmesi için yeminli tercümanlar kullanılır. Herhangi bir kişiye yemin zaptı imzalatmadan önce noterin o kişinin söz konusu dili veya yazıyı çok iyi bildiğine tereddütsüz bir şekilde ikna olması gerekmektedir. Bu da kişinin sahip olduğu belgeleri görerek olabilir. Hiçbir tereddüt kalmadıktan sonra dil veya yazıyı bilen kişi Hukuk Yargılama Usulü Kanununa göre ant içirilir. Bunun için bir tutanak tanzim edilir. Bu tutanakta yemin metni ve tercümanın kimlik bilgileri ve yetkinliğini ispatladığı belgelerin referans bilgileri bulunmaktadır. Yemin Zabıtları noterlikte özel bir klasörde saklanır. Noter kendisinde yemin zaptı olmayan bir tercümana kesinlikle tercüme yaptıramaz. Noter onaylı tercüme ancak çevirmenin imzasıyla mümkündür. Yeminli tercümanlar bir tercüme bürosu ile çalışabilir. Bu durum onlara müşteriye daha kolay ulaşma olanağı sağlar.

Adli Yeminli Tercüman Nedir?

Yargı birimlerinde çevirmen ihtiyacını karşılamak maksadıyla her yıl illerde bulunan Adalet Komisyonları tarafından tercüman listeleri düzenlenir. Bu şekilde yemin etmiş kişiler adli yeminli tercüman olarak bilinirler. Komisyon tarafından her yılsonunda bir sonraki yılda ihtiyaç duyulabilecek alanlarda ihtiyacı karşılamak için ilana çıkılır. Adli bilirkişi olmak için;

 • T.C. Vatandaşı olmak
 • En az ilkokul mezunu olmak
 • Reşit olmak
 • Adli sicil kaydında belirli suçlardan kaydı olmamak
 • Disiplin nedeniyle herhangi bir meslekten çıkarılmamış olmak
 • Belirtilen ilde ikamet etmek
 • Başka herhangi bir komisyon kadrosunda bulunmamak

Adli Yeminli Tercümanlar genellikle yabancı dillerden Türkçeye çeviri yapsa da bazı uluslararası yazışmalarda gerekmesi halinde Türkçeden diğer dillere de çeviri yapmaktadırlar.

yeminli tercüman anlara

En Çok İş Hacmi Olan Yeminli Çevirmenler Hangileridir?

 • İngilizce yeminli tercüman: Ülkemizde en çok iş hacmine sahip çeviri alanı İngilizce yeminli tercüme alanıdır. Bu nedenle büromuz İngilizce kadrosuna özel önem göstermiştir. İngilizce çevirmen kadromuzu faklı alanlarda uzmanlaşmış profesyonellerden oluşturduk.
 • Almanca yeminli tercüman: Almanya ve Türkiye ilişkilerinin çok yoğun olmasının sebebi herkesin bildiği gerçeklerdir. Çok sayıda yurttaşımız Almanya’da ikamet etmekte veya oranın vatandaşıdır. Elbette bu kişilerin sosyolojik, kültürel, ekonomik vs. alanlarda ülkemizle ilişkileri dinamik olarak devam etmektedir. Bu doğrultuda, Almanca yeminli tercüme de en çok talep gören iki dilden biridir. Bu nedenle piyasada en çok kazananların başında Almanca çevirmenler gelmektedir.
 • Fransızca yeminli tercüman: Avrupa’nın başat devletlerinden biri de kuşkusuz Fransa’dır. Ülkemizin de eğitim, kültür, diplomasi vs. yollarla Fransızca ile ilişkisi oldukça yoğundur. Bu nedenle Fransızca yeminli tercüme de çok yoğun talep gören diller arasındadır.
 • Arapça yeminli tercüman: Son yıllarda komşu ülkelerimiz iç savaşlar nedeniyle istikrarsız bir durumdadır. Bu nedenle milyonlarda Arapça konuşan insan ülkemize göç etmiştir. Çok sayıda kişi de vatandaş olmuştur. Bazı şehirlerde nüfusun yarısına yakını Arapça konuşan sakinlerden oluşmaktadır. Dolayısıyla artık Arapça yeminli tercüme ihtiyacı hat safhaya ulaşmıştır.
 • Rusça yeminli tercüman: Rusya ile Türkiye ilişkileri tarih boyu oldukça yoğundur. Çeşitli nedenlerle çok sayıda Rus ülkemizde yaşamaktadır. Bu nedenle ticaret ve sosyal ilişkiler oldukça gelişmiş durumdadır. Buna paralel olarak Rusça yeminli tercüme talebi de çok yoğun olmaktadır.
 • İspanyolca yeminli tercüman: Söz konusu dil dünyada yaygın olarak konuşulan dillerden biridir. Çok sayıda ülkenin ana dili durumundadır. Bu nedenle yukarıda sayılanlar kadar olmasa da hatırı sayılır ölçüde İspanyolca yeminli tercüme talebi olmaktadır.
 • İtalyanca yeminli tercüman: Öğrencilerimiz yurtdışında eğitim için İtalya’ya çok rağbet göstermektedirler. Genellikle bu kapsamda belge çevirileri için ihtiyaç duymaktadırlar.

Yeminli Tercüman Ne Kadar Kazanır?

Genel Yeminli tercüman ücretleri için sabit bir tarife bulunmamaktadır. Bu tamamen profesyonel kişinin kendi talebine göre belirlenmektedir. Ancak piyasa şartlarında dil ve yetkinlik etkenleriyle ortalama fiyatlar oluşmaktadır. Genellikle örneğin Almanca yeminli çevirmen gibi yaygın ve çok sayıda insan tarafından bilinen yabancı diller daha düşükken nadiren bilinen ve farklı alfabelere sahip Çince, Japonca gibi diller daha yüksek ücret talep etmektedirler. Tabi buna paralel olarak da daha yaygın olan İngilizce yeminli çevirmen daha çok iş hacmi bulabilmektedir. Çevirmenin bir yeminli tercüme bürosu ile çalışması daha çok kazanmasında avantaj sağlar.

noter yeminli tercüman

Ostim Akademi Yeminli Tercümanlık Bürosu

Tercümanlarımız freelance veya tam zamanlı çevirmen olarak çalışmaktadır. Türkiye’nin hemen her yerinden çevrimiçi yeminli çevirmen kişilerle çalışıyoruz. Bu nedenle sizin için en yakın tercüme bürosu Siz de bizimle çalışmak istiyorsanız lütfen iletişime geçiniz. Yeni çalışacağımız tercüman arkadaşlarımız hâlihazırda çalıştığımız profesyonellerimiz tarafından deneme metinleri üzerinden test edilmekte ve titizlikle seçilmektedir. Yılların tecrübesine sahip yeminli tercüme büromuz tüm dillerde profesyonel çeviri hizmeti veren yeminli tercüman çalışanlarıyla her daim hizmetinize hazırdır.