Yeminli Tercüman – Çevirmen

Yeminli Tercüman hizmetlerinde kaliteden ödün vermeden çalışan Ostim Akademi Yeminli tercümanlık bürosu tüm dillerde hizmet vermektedir. Her dilden farklı alanlarda çevirmenlerimizle çalışıyoruz. Çalışma ekibimiz her biri farklı alanlarda uzmanlaşmış yazılı ve sözlü profesyonellerden oluşmaktadır.

yeminli tercüman

Yeminli Tercüman Nasıl Olunur?

Bir dili çok iyi konuşabilmek çok iyi bir yeminli tercüman olabilmek için bütün şartların yerine getirilmiş olması anlamına gelmemektedir. Örneğin Türkiye de sokakta konuşan hemen herkes çok iyi Türkçe konuşuyor diyebiliriz. Ancak bu kişilerin çok azına ortalama bir türkçe makale yazdıramazsınız. Bunun için ayrıca bir eğitim sürecinden geçmiş olmaları gerekir. Aynı şekilde bir kişi çok iyi derecede ingilizce konuşuyor olabilir ama aynı derecede çeviri yapamaz. Çünkü iyi bir tercüman her iki dile de çok iyi seviyede hakim olmalıdır. Bazen bu bile yeterli olmayabilir. Çünkü tıbbi, hukuki, teknik ve benzeri özel jargona sahip alanlar için özellikle uzmanlaşmış olunması gerekmektedir. Ayrıca yeminli tercüman olabilmek için resmi şartların da yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu iki şekilde mümkün olmaktadır; adli yeminli tercüman ve noter yeminli tercüman.

Noter Yeminli Tercüman Nedir?

Noterliklerde belgelerin çevirisi veya bir yazı biçiminden başka bir yazı biçimine dönüştürülmesi için yeminli tercüman kullanılır. Herhangi bir kişiye yemin zaptı imzalatmadan önce noterin o kişinin söz konusu dili veya yazıyı çok iyi bildiğine tereddütsüz bir şekilde ikna olması gerekmektedir. Bu da kişinin sahip olduğu belgeleri görerek olabilir. Hiçbir tereddüt kalmadıktan sonra dil veya yazıyı bilen kişi Hukuk Yargılama Usulü Kanununa göre ant içirilir. Bunun için bir tutanak tanzim edilir. Bu tutanakta yemin metni ve tercümanın kimlik bilgileri ve yetkinliğini ispatladığı belgelerin referans bilgileri bulunmaktadır. Yemin Zabıtları noterlikte özel bir klasörde saklanır. Noter kendisinde yemin zaptı olmayan bir tercümana kesinlikle tercüme yaptıramaz.

Adli Yeminli Tercüman Nedir?

Yargı birimlerinde çevirmen ihtiyacını karşılamak maksadıyla her yıl illerde bulunan Adalet Komisyonları tarafından tercüman listeleri düzenlenir. Bu şekilde yemin etmiş kişiler adli yeminli tercüman olarak bilinirler. Komisyon tarafından her yıl sonunda bir sonraki yılda ihtiyaç duyulabilecek alanlarda ihtiyacı karşılamak için ilana çıkılır. Adli yeminli tercüman olmak için;

  • T.C. Vatandaşı olmak
  • En az ilkokul mezunu olmak
  • Reşit olmak
  • Adli sicil kaydında belirli suçlardan kaydı olmamak
  • Disiplin nedeniyle herhangi bir meslekten çıkarılmamış olmak
  • Belirtilen ilde ikamet etmek
  • Başka herhangi bir komisyon kadrosunda bulunmamak

Adli Yeminli Tercümanlar genellikle yabancı dillerden türkçeye çeviri yapsa da bazı uluslararası yazışmalarda gerekmesi halinde türkçeden diğer dillere de çeviri yapmaktadırlar.

Yeminli Tercüman Ne Kadar Kazanır?

Yeminli tercüman ücretleri için sabit bir tarife bulunmamaktadır. Bu tamamen prfofesyonel kişinin kendi talebine göre belirlenmektedir. Ancak piyasa şartlarında dil ve yetkinlik etkenleriyle ortalama fiyatlar oluşmaktadır. Genellikle örneğin almanca yeminli tercüman gibi yaygın ve çok sayıda insan tarafından bilinen yabancı diller daha düşükken nadiren bilinen ve farklı alfabelere sahip çince, japonca gibi diller daha yüksek ücret talep etmektedirler. Tabi buna paralel olarak da daha yaygın olan ingilizce yeminli tercüman daha çok iş hacmi bulabilmektedir.

noter yeminli tercüman

Ostim Akademi Yeminli Tercümanlık Bürosu

Kadromuz her biri farklı alanlarda uzmanlaşmış profesyonellerden oluşmaktadır. Tercümanlarımız freelance veya tam zamanlı çevirmen olarak çalışmaktadır. Türkiyenin hemen her yerinden online yeminli tercüman kişilerle çalışıyoruz. Siz de bizimle çalışmak istiyorsanız lütfen iletişime geçiniz. Yeni çalışacağımız tercüman arkadaşlarımız halihazırda çalıştığımız profesyonellerimiz tarafından deneme metinleri üzerinden test edilmekte ve titizlikle seçilmektedir. Yılların tecrübesine sahip yeminli tercümanlık büromuz tüm dillerde profesyonel çeviri hizmeti veren yeminli tercüman çalışanlarıyla her daim hizmetinize hazırdır.