Kürtçe Çeviri ve Kürtçenin bir lehçesi olan Soranice Çeviri alanında akademik seviyede bilgiye haiz tercümanlarımız yazılı ve sözlü yeminli tercüme desteği sunmaktadır. Tercüman kadromuz üniversitelerin Kürtçe filoloji bölümlerden mezun olmuş uzmanlardan oluşmaktadır.

Bu alanda ihtiyaç duyduğunuz çeviri taleplerini tereddütsüz olarak büromuza iletebilirsiniz.

Yeminli Kürtçe Tercüman Hizmetleri

Kürtçe konuşan çok sayıda vatandaşımız mevcuttur. Ancak kürtçe yeminli tercüman olabilmek için, bu bilgiyi belgelendirmek gereklidir.  Türkiye’de lisans seviyesinde Kürtçe eğitim veren üniversiteler aşağıda olduğu gibidir;

  • Mardin Artuklu Üniversitesi
  • Muş Alparslan Üniversitesi
  • Bingöl Üniversitesi

kürtçe yeminli tercüme, soranice çeviri, yeminli tercüman

Bu bölümlerden mezun olmuş kişiler kendilerini iyi seviyede yetiştirdikleri takdirde tercüme yaparak ciddi miktarlarda para kazanabilmektedirler. Burada dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin olduğu bölgelerde konuşulan dilin iyi bilinmesi ve burada kullanılan alfabeye vakıf olmak gerektiğidir.

soranice tercüme

Kimler Yeminli Kürtçe Çeviri talep etmektedir?

Bu noktada genellikle iki başlık ön plana çıkmaktadır.

Ana dili kürtçe olan, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ancak Türkçe bilmeyen vatandaşlarımız noter işlemlerinde ve benzeri resmi kurumlarda kürtçe tercüme ihtiyacı duymaktadır.

İkinci başlık ise Kuzey Irak Bölgesel yönetimi ile ilgilidir. Buradan gelen hukuki, tıbbi, matbu ve benzeri belgelerin Türkiye’de veya başka bir yerde kullanılabilmesi için yapılan çevirilerdir.

En yaygın Kürtçe Lehçeleri nelerdir?

Kürtçenin çok sayıda lehçesi vardır. Hatta bunlardan bazılar diğer lehçelerle neredeyse farklı bir dilmişçesine anlaşamamaktadır. Dolayısıyla yeminli kürtçe tercüme ihtiyacı belirtilirken hangi lehçede çeviri yapılacağının belirtilmesinde de büyük fayda vardır. Yaygın olarak kullanılan lehçelerden bazıları;

  • Kurmanci: Türkiye, Suriye ve Irak’ın bazı bölgelerinde kullanılmaktadır. Türkiye’de çoğunlukla bu lehçe konuşulmaktadır. Ve genel anlamda da en çok konuşulan lehçedir. Latin alfabesiyle yazıldığı için nispeten çevirisi diğer lehçelere göre daha kolaydır.
  • Soranice: Erbil ve Süleymaniye çevresinde sıkça kullanılır. Arap-Fars alfabesini kullandığı için çeviri konusunda çok problem yaşanmaktadır. Özellikle el yazılarının okunması bu konuda eğitim görmemiş biri için neredeyse imkansızdır. Bu dilin önemli olmasının sebebi Kürdistan Bölgesel Yönetiminin resmi dili olmasıdır. Dolayısıyla çok sayıda yazılı kaynak ve resmi belge bulunmaktadır.
  • Zazaki (Zazaca): Türkiye kürtleri tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Ülkemizden en çok kullanılan ikinci lehçedir. 2 milyondan fazla kişi konuşmaktadır. Bu dili konuşanlar farklı bir ırk gibi zaza olarak ta bilinirler. Ancak akademik çalışmalar zazakinin de bir kürtçe lehçesi olduğu ortaya koymuştur. Zazalar çoğunlukla Diyarbakır, Tunceli, Bingöl ve Sivas civarında yaşamaktadır.
  • Luri: İranda bulunan Luristan bölgesinde yaşayan halkın konuştuğu lehçedir. Sayıları oldukça fazladır. Kürtçenin en çok konuşulan ikinci lehçesi olarak bilinir.

Bu lehçeler dışında da az sayıda insan tarafından kullan farklı lehçeler mevcuttur.

Kürtçe çeviride neden Akademi Tercüme?

Büromuz birçok ilde yeminli kürtçe tercüman ile çalışmaktadır. Bu hizmetini Türkçe bilmeyen kürt nüfusun çok daha az yoğunlukta olduğu batı illerinde de sağlamaktadır. Bu anlamda profesyonel olarak Kürtçe çeviri yapabilen çok az sayıda tercüme bürolarından biridir. Akademik düzeydeki tercümanlarımızla her seviyede kürtçe tercüme desteği sağlayabiliyoruz.

Akademi Yeminli Tercüme müşteri memnuniyetini önceleyen hizmet anlayışıyla, kaliteli, hızlı, kolay ulaşılır, profesyonel ve piyasa şartlarına göre en uygun fiyatlarla yeminli tercüme hizmeti vermektedir.