"Profesyonel yeminli tercüman kadromuzla yazılı ve sözlü rusça çeviri ihtiyaçlarnızda bir telefon kadar uzağınızdayız. Büromuz rusça yeminli tercüme talepleri kapsamında tüm alanlarda yazılı, sözlü ve simultene tüm alanlarda hizmetnizdedir."

Büromuz bölgemizde bulunan noterler ile de anlaşmalıdır. Bu kapsamda rusça noter onaylı tercüme servisi sunmaktadır. Rusça çeviri alanında profesyonel çalışma arkadaşlarımız bir telefon kadar yakınınızdadır. 

Rusça Çeviri Hizmetleri

Rusya ve Anadolu Türklerinin ilişkileri 15’inci yüzyıldan beri hemen her alanda devam etmektedir. Bu ilişki yalnızca devletler bazında siyasi ilişki olarak kalmamış bunun yanında ekonomik, kültürel, eğitim, spor, sanat ve turizm gibi pek çok sahada devam etmektedir. Güncel olarak ülkemizde yaklaşık 25 bin civarında Rus yaşamaktadır. Bunun yanında ülkemizi ziyaret eden turistlerin büyük çoğunluğu Rusya’dan gelmektedir. Rusya ile ilişkiler yalnızca doğalgaz alımı, turizm, s-400, nükleer santral gibi konulardan ibaret değildir. OSTİM ve İVEDİK bölgesinde çok sayıda firmanın çok çeşitli ürün üretimi konusunda Rusya ile ilişki içinde olduğu bilinmektedir. Bu kapsamda hem Türkiye geneli hem de bulunduğumuz sanayi bölgesi için Rusça dili çok önem teşkil etmektedir. Bu kapsamda rusça yeminli tercüme bürosu olarak büromuz rusça diline özel önem atfederek kadrosunu buna göre şekillendirmiştir.

rusça çeviri - yeminli tercüme - rusça yeminli tercüman

Rusça Türkçe Çeviri

Türkçe Rusça Çeviri veya tersine işlem konusu diğer pek çok dil tercümesi konusunda farklı olarak değerlendirilmelidir. Bunun en temel sebebi kiril alfabesidir. Türkiye’de rusça eğitim almış bir kişi Rusçanın filolojik yapısına kolay kolay hâkim olmamaktadır. Bunun sebebi günümüzde popüler olan dillerin pek çoğu gibi Türkçenin de latin harfleriyle yazılmasıdır. Ancak bu durum Rusça, Çince, Arapça, Japonca gibi latin harflerini kullanmayan ülkeler için geçerli değildir. Çünkü bu ülkelerde yaşayan pek çok insan daha ilk öğretimden itibaren latin harflerinde okuma yazmayı eş zamanlı olarak öğrenmektedir, dolayısıyla bizim yaşadığımız kavrama zorluğunu bu insanlar yaşamamaktadır. Dolayısıyla rusça tercüme bürosu olarak ta hizmet veren Akademi Tercüme rusça yeminli tercüman seçiminde çoğunlukla ana dili rusça olan kişileri tercih etmektedir. Tabi bu yalnızca tek kriterimiz değildir. Büromuz tercümanları teknik, hukuki, tıbbi, akademik vs. gibi kategorilere ayırarak her birini uzmanlık alanına göre değerlendirmektedir.

Rusça yeminli çeviri konusunda en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri isimlerin doğru tercüme edilmesi konusudur. Burada en temel dayanak pasaporttur. Eğer işlem yapılacak belgede isimlerin pasaportları var ise isimler muhakkak buraya göre yapılmalıdır.

Rusça tercüme apostil

Müşteri temsilcimiz çok defalar Rusyadan gelmiş belgelere apostil talebiyle aranmaktadır. Bu konuda maalesef yanlış bilgiye sahip olmaktan kaynaklı mağduriyet yaşanmaktadır. Apostil evrakı çıkartan makam tarafından verilmektedir. Dolayısıyla Rusyadan alınan bir belgeye türkiye makamlarında apostil onayı yaptırılması imkansızdır. Bu işlemi türkiyede ancak Rusya konsolosluğu yapabilir. Ancak buda çok uzun süreler almaktadır. Bu nedenle mağduriyet yaşanmaması adına belge türkyeye getirileden önce rusyada apostil onayından geçirilmelidir.

Rusça tercüme fiyatları

Rusça çeviri fiyatları hedef dile göre belirlenmektedir. Bunun en temel nedeni alfabe yapısındaki farklılıktır. Çünkü Türkçe bir metindeki karakter sayısı 100 birim ise rusça metin 115-120 birim olmaktadır. Rusça tercüman ödemeleri de bu sistem üzerine yapılmaktadır.

Rusça Sözlü Çeviri

OSTİM ve İVEDİK bölgesinde bulunan birçok firma yüz yüze, zoom veya Skype üzerinden rus muhatapları ile toplantılar yapmaktadır. Bu kapsamda rusça sözlü tercüme veya simultene tercüme ihtiyaçları olmaktadır. İlk paragrafta da belittiğimiz gibi tercümanlarımız ana dili rusça ve uzun yıllardır da Türkçe konuşabilen kişiler arasından seçilmektedir.

Tüm dillerde ve her alanda uygun fiyatlarda profesyonel tercümanlar ile hizmetinizdeyiz.