Apostil Onaylı Tercüme

APOSTİL TASDİKLİ TERCÜME VE ÇEVİRİ TALEPLERİNİZİ EN KISA SÜREDE KARŞILIYORUZ.

Apostil Nedir??

Apostil kelimesi Fransızca’da yer alan “ postille ”  kelimesinden türetilmiştir ve açıklama veya eklenti (kenar notu) anlamını taşımaktadır.

Apostil Ne İşe Yarar??

Kamu kurumlarından alınan evrakların yurtdışında kullanılması durumunda, evrakın üzerindeki imzaların gerçek olduğunun devlet tarafından onaylanmasıdır. Kısaca devlet elinizdeki evrakın orijinal ve gerçek olduğunu ifade etmektedir.  

Örnek verecek olursak; çoğunlukla iş amacıyla veya eğitim için yurtdışında bulunan kamu kuruluşlarına başvuru yaparken kullanılmaktadır. İbraz edilecek diploma ve transkript gibi belgelerin, noter onaylı bir tercüme bürosunca yeminli tercümesinin yapılmış olması, noter onayının alınmış olması ve belgenin gerçekliğini tasdikleyen apostil onayı ile götürülmesi gerekmektedir.

Apostil tercume ve ceviri hizmetleri

Apostil Tasdikli Tercüme

Apostil onaylı tercüme terimi; belgenin tercümesinin yapılmasından sonra, noter onayı alınıp, apostil tasdik şerhiyle onaylanmış tercüme evrakı anlamına gelmektedir. Kısaca evrakın tercümesinden sonra üzerine noter ve apostil onay kaşelerinin basılmasıdır.

Online Apostilli Tercüme

Belgelerinizi Whatsapp, Telegram, e-mail gibi iletişim kanallarımızdan müşteri temsilcimize göndermenizle birlikte tercüme edilerek noter onayı alınır ve apostil onayı işlemleri tamamlanır. Sizin evinizden bile çıkmanıza gerek kalmadan bütün belgeleriniz, yeminli mütercim tercümanlarımız tarafından tercüme, noter onay ve apostil tasdik işlemleri tamamlanarak adresinize en kısa sürede teslim edilir.

Apostil Evrakının İçeriği

Apostil onaylı belgelerde; 1- Belgeyi düzenleyen ülkenin adı, 2-Evrakı imzalayan memurun adı, 3- Evrakı imzalayan yetkilinin sıfatı, 4- Belgeye vurulan mühür hangi makama ait, 5- Evrakın onaylandığı yer. 5- Evrakın onaylandığı tarih, 6- Apostil onayını veren makam, 7- Apostil evrakının numarası, 8- Apostil evrakını düzenleyen makamın kaşesi ve mührü, 9- Apostil evrakını düzenleyen memurun imzası bulunmaktadır. Ayrıca  apostil evraklarında üst başlık Fransızca olarak “ Apostille - ( Convention de La Haye du 5 Octobre 1961 ) ” olarak yazılmaktadır.

 Apostil Onayını Nereden Alınabilir??

Türkiye Cumhuriyetinde apostil onayı alınacak evraklardan idari belgelere, Valilikler ve Kaymakamlıklarda bulunan apostil şube veya farklı isimlerdeki yetkili memurlardan apostil tasdik onayı alınmaktadır.

Adli Belgelere ise Ağır Ceza Mahkemesi (ACM) kuruluşları olan merkezlerde bulunan Adalet Komisyonu Başkanlıklarında apostil onayı verilmektedir.

Apostil Tasdik Ücretleri

Apostil tasdik fiyatı genellikle bulunmamaktadır. Ancak bazı kaymakamlıklarda küçük bir bedel karşılığında makbuz kesilmekte ve apostil onay işlemleri tamamlanmaktadırlar.

Apostil Onayı Verilen Belgeler Hangileridir??

Apostil tasdiki genel olarak kamudan alınan bütün evraklara yapılabilmektedir. Söz konusu evraklar eğitim belgelerinden lise ve üniversite diplomaları ile birlikte medeni durumu gösteren belgelere apostil tasdik şerhi alınmaktadır. Bu belgeler; Formül A Doğum belgeleri, Formül B belgeleri, evlilik cüzdanları, evlenme ehliyeti evrakları ile birlikte vekaletnameler ve muvafakatnamelere apostil onayı alınmaktadır. Ancak yukarıdaki listede verdiğimiz evraklarla sınırlı değildir. Söylediğimiz gibi kamudan alınan bütün evraklara tasdik şerhi alınabilmektedir.

Hangi Ülkelerde Geçerlidir??

Türkiye, ABD, Bulgaristan, Almanya, İspanya, Brunei Sultanlığı, Güney Kore, Makedonya, İrlanda, Saint Lucia, Gürcistan, Macaristan. Saint Vincent, Andora Cook Adaları, İsrail, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Malavi            Samoa, Hindistan. Antigua, Hollanda, İsveç, San Marino, Malta, Arjantin, Seyşeller, Çin Halk Cumhuriyeti. Hong Kong, Makou, İsviçre, Marshall Adaları, Arnavutluk, İrlanda, Danimarka, Mauritius, Moldova, Honduras, Monako. İtalya, Slovenya, Kazakistan, Meksika, Dominik, Sırbistan, Avustralya, İzlanda, Namibya. Slovakya, Avusturya, İspanya, Japonya, Azerbaycan, Niue, Ekvador, İsrail, Norveç, Karadağ. Tonga, Surinam, Ermenistan, Bahamalar, El Salvador, Svaziland, Barbados, İsviçre. Trinidad ve Tobago, Kolombiya, Barbuda, Estonya, Kuzey İrlanda, Portekiz, Ukrayna, Panama. Letonya, Belarus, Fiji, Japonya, İzlanda, Grenada, Lesotho, Romanya, Venezuela, Polonya, Belçika, Finlandiya. Belize,   Fransa, Liberya, Karadağ, Birleşik Krallık (İngiltere), Saint Kitts ve Nevis, Kazakistan, Lihtenştayn, Kolombiya, Yeni Zelanda, Rusya Federasyonu. Bosna-Hersek, Grenadines, Litvanya, Yunanistan, Lüksemburg, Bostvana, Güney Afrika.

Apostil Onayını Kimler Alabilir??

Apostil onayı almak için evrakın şahsen müracaatına gerek yoktur. Orijinal ıslak imzalı kamu evrakını veya noter onaylı tercüme evrakını Kaymakamlıklara götüren herkes, kimliğini ibraz ederek apostil onayı yaptırabilir.

Apostil Çeviri Dilleri

Apostil tasdikli tercüme evrakı için müşteri temsilcimizi aramanız yeterlidir. Evraklarınızı dünyada konuşulan bütün dillere tercüme ederek apostil onayınızı almaktayız. Bu dillerden bazıları şunlardır: İngilizce Apostilli Tercüme, Fransızca Apostilli Çeviri, Almanca Apostilli Çeviri, İtalyanca Apostilli Tercüme, Arapça Apostil Çeviri….