Yeminli Tercüme ihtiyaçlarınıza tüm alanlarda ve dillerde kaliteli ve hızlı hizmetle cevap veriyoruz. Yeminli tercüme bürosu Ostim Akademi’de dünya ülkelerinin dillerinden tercümanlar bulunmaktadır. Sadece dil bazında değil alan bazında da uzman profesyonellerimiz mevcuttur.

Tecrübeli ofis personelimiz size yapacağınız işler konusunda danışmanlık yapmakta ve sizi doğru şekilde yönlendirmektedir.

noter onayli yeminli tercume

Yeminli Tercüme Nedir?

En temel anlatımıyla herhangi bir yeminli tercüman tarafından yapılmış çeviriye yeminli tercüme denilmektedir. Daha detaylı anlatımıyla Noterler veya Adalet komisyonları belgelerin tercümesi veya kişilerin söylediklerinin anlaşılması veya bir yazı karakterinin başka bir yazı karakterine dönüştürülmesi için tercüman kullanırlar. Bu tercümanlar herhangi dil bilen kişiler olamazlar. Noterler Noterlik Kanunu Yönetmeliğine uygun şekilde yemin zaptı alınmış kişileri tercüman olarak kullanabilirler.

Bunun yanında Adalet komisyonları da ilgili kanunlarda belirtilen şartları yerine getiren kişiler arasından uygun gördüklerini yargılama usulleri kanununa göre ant içirirler. Ve sonrasında her iki kurumda bu tercümanlar dışındaki kişiler tarafından yapılmış tercümeleri resmi muamelelerde kullanamazlar. Çeviriler bu kişilerin kaşe ve imzaları alındıktan sonra onaylanabilir.

Yeminli tercüme 4 şekilde olabilir;

 • Yazılı
 • Sözlü
 • İşaret Dili
 • Yazı karakteri çevirisi; Örneğin Osmanlıca kaleme alınmış bir belgeyi Latin harfleriyle yeni bir kopyasını yapma

Yeminli Tercüme Örneği

yeminli tercüme örneği

Yeminli Tercüme Bürosu

Bürolar testlerden sonra seçtikleri veya anlaştıkları tercümanları birlikte çalıştıkları noter huzuruna yemin ettirirler. Bu sayede kişiler veya kurumların çeviri işlemleri konusunda tüm ihtiyaçlara aynı anda cevap verebilecek uzmanlaşmış bir kurum oluşur. Aynı işler yüzlerce defa tekrar tekrar yapıldığından hata olasılıkları çok azalır. Büro personeli birçok resmi işlemin nasıl ilerlediği konusunda deneyim sahibi olur ve bu sayede müşterilerini doğru bir şekilde yönlendirerek onlara zaman ve maliyet konusunda avantaj sağlar.

Yeminli Tercüme Ankara merkezli Ostim Akademi Tercüme de bu bürolar arsında deneyimi ve profesyonelliği ile fark yaratmaktadır. Büromuz tüm Türkiye ve Dünya sathına hizmet vermektedir. Her nerede olursanız olun tüm yeminli tercüme işlemlerinizi sizin adınıza yapıyor ve adresinize gönderiyoruz. Bütün işlemler ve aşmalar size şeffaf bir şekilde büro personelimiz tarafından aktarılıyor. Sürecin başından sonuna birinci önceliğimiz müşterilerimize güven vermek ve süreç neticesinde en üst seviyede memnuniyetlerini sağlamaktır.

Yeminli Tercüme Fiyatları

Yeminli tercüme ücreti konusunda en önemli faktörler;

 • Kaynak Dil
 • Hedef Dil
 • Karakter Hacmi
 • Konusu
 • Süresi
 • Sözlü veya Yazılı olması

Herhangi bir çeviri ücretlendirmede en baş etken kaynak ve hedef dildir. Bir belgenin hangi dilden hangi dile çevrileceği önemlidir. Örneğin bir İngilizce – Türkçe çeviri fiyatı daha uygun iken bir İngilizce – Çince çeviri fiyatı çok daha pahalıdır.

Bir diğer etken de belgedeki karakter hacmidir. Yaygın şekilde müşterilerimiz çevirinin sayfa başına ücretlendirildiğini düşünseler de bürolar tarafından yeminli tercümanlara çevirdikleri karakter kadar ücret ödenmektedir. Bunun nedeni bütün sayfalarda standart miktarda yazı bulunmamasıdır. Örneğin bir sayfa pasaport sayfasında yaklaşık 200 karakter bulunurken bir ticaret sicil gazetesi sayfasında yaklaşık olarak 5 bin karakter vardır. Dolayısıyla her ikisi de bir sayfa olmasına rağmen ikisi için harcanan süre ve emek eşit değildir. Pasaportun çevirisi 5-10 dakika sürerken hedef dile göre ticaret sicil gazetesinin çevirisi 4-5 saat olabilmektedir.

Evrakın konusu da tercüme ücreti için belirleyici etkenlerdendir. Çünkü sıradan bir matbu belge ile çok ağır bir dilde yazılmış hukuki, tıbbi metinler veya özel uzmanlık gerektiren teknik belgelerin çevirisi oldukça fazla emek harcanan belgeler olmaktadır.

Ücretlendirme konusunda süre de çok etkilidir. Herhangi bir iş için tercümana makul bir süre verilmesi ile çok acil, elindeki bütün işi bırakıp bir içi acilen yetiştirilmesi istenmesi nedeniyle ek ücretler talep edilebilmektedir.

Noter Yeminli Tercüme

Noterlikte yemin zaptı bulunan tercüman tarafından yapılan tercümanın noter tarafından onaylanmasıdır. Yeminli tercüme noter ücreti tercüme bürosu tarafından alınan ücretten farklıdır ve noter tarafından alınır. Bu ücreti etkileyen faktörler;

 • Çeviri yapılmış karakter sayısı
 • Çeviri sayfa sayısı
 • Müstenidat olarak eklenmiş belge miktarı

OSTİM Akademi Yeminli Tercüme Bürosu

Ostim Akademi Yeminli Tercüme bürosu tüm dillerde kaliteden ödün vermeden en uygun fiyatlarla yeminli tercüme hizmeti vermektedir. Her nerede olursanız olun her türlü yeminli tercüme ihtiyaçlarınız için Ostim Akademi Tercümeyi arayın.